Fotbalová pozice křídla

Ať už jste trenér, zkušený fotbalista, nebo stále ještě laik, musíte znát některé základní herní principy. Například jednou ze základních věcí při tréninku hráče, který v ideálním případě začíná již v dětství, je schopnost trenéra vybrat pro daného hráče nejlepší pozici.

Zatímco hráči v týmu mohou mít pouze jednu pozici, taktika se vyvinula tak, aby umožňovala flexibilnější výběr. To je rozdíl mezi fotbalem v minulosti a fotbalem dnes.

V tomto článku se budeme zabývat pozicí křídla. Tato pozice je podobná pozici tradičního útočníka s tím rozdílem, že první jmenovaný hraje na obou stranách, což mu umožňuje skórovat i asistovat spoluhráčům. Schémata, ve kterých se pozice křídelního hráče vyskytuje nejčastěji, jsou 4-2-3-1, 3-4-3 a 4-3-3.

Křídla hrají v nejširší části hřiště. Potřebují perfektní kontrolu míče a také schopnost hrát v těsných prostorech a 1 na 1, aniž by míč opustil hřiště. Většina křídelních hráčů je krátká a poměrně rychlá. To je předpokladem úspěšné hry, ale existují i výjimky.

Jak již bylo zmíněno, role hráčů se změnila natolik, že jeden hráč může plnit několik funkcí, což zvyšuje celkovou efektivitu týmu. Dnešní křídla hrají agresivněji než v minulosti.

Díky tomu dnes křídelní hráči přispívají ke vstřelení podstatně více gólů než před deseti lety. Hráči jako Cristiano Ronaldo, Arjen Robben a Franck Ribery dovedli tento typ hry k dokonalosti a jsou dokonalým příkladem křídelních hráčů.

Pokud vás někdy zajímalo, jaké faktory rozhodují o tom, zda je hráč na této pozici dobrý, je jich hned několik:

⦁ Vytrvalost – pozice křídla je nejintenzivnější ze všech. Křídelní hráči musí běžet dopředu, pokud se jejich tým pokouší o útok, a pak se velmi rychle vracet, aby ubránili svou branku.

⦁ Rychlost – rychlost je bezpochyby jedním z nejdůležitějších faktorů, a to jak při útočení, tak při návratu do obrany. Křídelní hráč musí být rychlý;

⦁ Driblink – při hře v zóně, kde míč často opouští hřiště, je driblink nesmírně důležitý, protože umožňuje křídelnímu hráči překonat obranu soupeře a skórovat nebo asistovat;

⦁ Schopnost centrovat – centrování je pravděpodobně nejčastější činností křídelního hráče. Pokud dobře centruje, je pro tým velmi užitečný;

⦁ Obranná dovednost – někdy musí křídelní hráč pokrýt slabiny v obraně a využít svou rychlost, aby znemožnil soupeře;

⦁ Porozumění – v neposlední řadě vám dobré porozumění hře umožní předvídat a neutralizovat tahy soupeře.

Pro mnoho týmů zůstává tradiční křídlo cenným přínosem. Běhá u postranní čáry a centruje. Díky tomu je tato pozice klíčová v útoku a při provádění přihrávek místo útoku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2024 Saska Bet