TOP 5 nejbohatších Čechů z hazardního průmyslu

Tento žebříček je velmi zajímavý. Objevují se zde jména známý po celé České republice. Bylo velmi náročné tento sezname sestavit. Většinu licencovaných online kasin v České republice vlastní zahraniční firmy. Je tedy velká škoda, že si v naší prosperující zemi nenecháváme více našich tuzemských společností a možná trochu zbytečně živými zahraniční společnosti. Každopádně je zajímavé vidět jednotlivé majitele tuzemských online kasin a porovnat je. Bez debat jsou to všechno úspěšní lidé, co vědí, do čeho investují. Hazardní průmysl, do kterého se mimochodem řadí kurzové sázky, loterie, rulety nebo třeba slotové hry, se těší čím dál větší oblibě. Jejich popularita půjde zřejmě ještě více nahoru, na čemž budou bohatnout zejména samotní majitelé těchto online kasin.

 Nyní si ukázat představit seznam těch nejbohatších Čechů, kteří vlastní společnost zabývající se hazardním hraním. Za zmínku ještě stojí, že hodnoty majetku se lehce liší dle zdrojů. Neberte to tedy jako fixní číslo, ale přihlížejte na částku pouze orientačně.

5. Michal Horáček – Fortuna

Stejně tak jako předtím zmíněný Daniel Křetínský, tak i Michal Horáček má co dočinění s českou společností Fortuna. Jeho vliv v této společnosti není sice ani zdaleka tak velký jako vliv Křetínského, ale i tak určitě stojí za zmínku. Jeho majetek není ani zdaleka tak veliký jako u předchozích majitelů, činí “pouze“ 458 mil. Kč. Ačkoli je Horáček spíše známý jako hudebník, i tak je jeho spojitost s Fortunou více než silná. Byl spoluzakladatelem této firmy a dodnes vlastní podíl v této společnosti. Fortuna již dlouhá léta patří mezi naprostou špičku hazardního průmyslu v České republice.

S touto společností spolupracuje zejména na reklamních kampaních nebo jiných propagačních aktivitách. Prostřednictvím svých investic je Horáček jedním z vlastníků podílu Fortuny a stojí za zmínku v kontextu průmyslu hazardního hraní.

Michal Horáček – Fortuna

4. Ivo Valenta – SYNOT

Ivo Valenta patří k nejbohatším Čechům vůbec. V roce 2021 se umístil na 84. místě nejbohatších Čechů, který sestavil Forbes. Od té doby se, zřejmě z poklesu hodnoty majetku, přestal objevovat v první stovce nejbohatších Čechů. Hodnota Valentova majetku v roce 2021činila neuvěřitelných 3,8 mld. Kč. Hlavním oborem podnikatelské činnosti tohoto pána je hazard. Vlastní českou hazardní společnost SYNOT Group, jež sdílí se svým otcem a bratrem. Kvůli Covidu-19 začali rapidně klesat zisky společnosti SYNOT. Pouze čas ukáže, zda se společnost dokáže vrátit do popředí českého trhu či nikoli. Každopádně tato společnost zprostředkovává hry, technologie a další produkty související s herním průmyslem.

Ovšem zdánlivý nezdar dnešní doby nemůže potlačit fakt, že SYNOT je stále jednou z největších českých společností působících v herním průmyslu. Zajímavé je, že se v této firmě zaměřují na vývoj samotných herních automatů, čímž zásobují téměř všechny kasina po celé České republice. Tyto automaty jsou buďto klasické a objevují se v kamenných kasinech anebo online, jež využívá dnešní digitální prostředí.

Ivo Valenta – SYNOT

3. Jaroslav Nosek – Tipsport

Nosek je jedním z mnoha akcionářů, jež vlastní akcie české sázkové společnosti Tipsport. Jeho podílel je v této firmě největší, takže by se dalo říci, že je majitelem Tipsportu. Jeho údajná výše majetku je dle žebříčku Forbes 10,6 mld. Kč. V roce 2023 se v tomto žebříčku Forbes umístil na krásném 48. místě. Mimo Tipsport spadají do jeho portfolia také Chance a Korunka. To jenom ukazuje Noskovu oblibu do loterií a hazardních her. Určitě v tom vidí velký smysl a velmi se mu to vyplácí.

Zajímavý je fakt, že měl Nosek v minulosti spojitost se Sazka Group. Hlavním majitelem Sazka Group je Karel Komárek, jak jsme si již uvedli. Tomášovi zkušenosti v odvětví managementu a loterijním průmyslu se krásně promítly do jeho investičních záměrů. Mimo to se také rád zajímá o filantropii, vzdělání, kulturou a rád přispěje i na charitu.

2. Karel Komárek – Sazka

Není překvapením, že se tento český podnikatel umístil na 1. příčce tohoto seznamu. Nebylo tomu tak vždycky. Ještě v roce 2023 vydal Forbes žebříček 100 nejbohatších Čechů, kde se Komárek umístil na 4. místě. Proč je důležité to vědět? Protože v žebříčku za rok 2023 od Forbes byl před Komárkem Daniel Křetínský. Společnosti, jež Karel Komárek vlastní přesáhli hodnotu mění Daniela Křetínského pravděpodobně až na počátku roku 2024. V tomto žebříčku musíme vycházet z dostupných dat, které jsou až z roku 2023, což je důvodem prvenství Křetínského. Odhadovaný Karlův majetek činí cca 8,1 mld. Amerických dolarů, což představuje přibližně 180,5 mld. Kč.

Z čeho tedy pramení Komárkovo mění? Vlastní skupinu KKCG, kterou založil roku 1995. Tato společnost se zaměřuje na technologie, nemovitosti, energii, a hlavně na loterijní a celkově herní byznys. Mimo jiné patří pod společnost Allwin, která má své hlavní centrum ve Švýcarsku. Allwin zastřešuje svou dceřinou společnost KKCG. Právě přes svou společnost KKCG koupil Komárek českou loterijní společnost Sazka a stal se tak jejím majitelem. Zbývající polovinu vlastnictví musel odkoupit od PPF. Koupě Sazky se mu neskutečně vyplatila, protože Sazka, dle výpočtů, zcela ovládá český loterijní trh. Konkrétně kontroluje více než 90 % tuzemského loterijního trhu. Částka, kterou Komárek údajně zaplatil byla přibližně 5,5 mld. Kč. Měl to ale velmi dobře spočítané a jeho investice do Sazky se mu velmi vyplatila.

Karel Komárek – Sazka
  1. Daniel Křetínský – Fortuna

Z prestižního žebříčku od Forbes se Daniel Křetínský umístil na celkovém 2. místě. Před ním je už pouze Renáta Kellnerová (hodnota jejího majetku je 378 mld. Kč). Křetínského majetek činí přibližně 210,9 mld. Kč. Jeho investice se týkají různých odvětví včetně energetiky, médií, nemovitostí a sportu. Všichni asi víme, že vlastní pražskou Spartu a nedávno také koupil významný podíl v londýnském klubu West Ham United. Ovšem mezi jeho nejvýznamnější investice patří určitě energetický a průmyslový holding EPH, který dominuje celé střední Evropě. Navíc Danielova investiční skupina zpravuje velmi široké portfolio nemovitostí. Tyto nemovitosti má po celé České republice, ale také samozřejmě v zahraničí. Mimo to vlastní celou řadu dalších společností a významnou část oboru jeho bohatství tvoří také média.

V tomto kontextu nás pochopitelně nejvíce zajímá spojitost Daniela Křetínského a Fortuny. Jakožto slavný investor, investoval své finanční prostředky také do Fortuny. Hraje klíčovou roli v růstu a vývoji společnosti Fortuna Entertainment Group. Křetínský získal významný podíl v této společnosti právě prostřednictvím svých investic. Fortunu také pomohl expandovat do jiných trhů než pouze do toho českého.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2024 Saska Bet