Proč se v kriketu nepoužívají rukavice?

Kriketový míč je těžký sportovní předmět, jehož jádro je vyrobeno z korku. Váží téměř 163 gramů. Kriketový míček se při správném načasování úderu může pohybovat rychlostí téměř 140 až 150 km/hod. Navzdory jeho hmotnosti a rychlosti, kterou se pohybuje, smí z deseti hráčů v poli nosit rukavice pouze brankář.

Na rozdíl od baseballu mají hráči v kriketu chytat míček holýma rukama. Pouze brankář smí nosit chrániče nohou nebo chrániče a páskové rukavice specifických rozměrů, aby mohl míček přijmout. Ostatní hráči v poli ochranné pomůcky nosit nemohou. Pokud si hráč v poli poranil ruce, může si ochrannou pomůcku nasadit pouze se souhlasem rozhodčího.

Jediný další hráč na hřišti, který může nosit rukavice, jsou pálkaři. Pro pálkaře jsou rukavice považovány za prodloužení pálky. Pokud se tedy míč odrazí přes rukavici a je chycen polařem, je pálkař považován za aut. Stejně tak, pokud se pálkař dotkne míče neúmyslně a pokud míč doběhne na hranici, pak se skóre přičítá k celkovému počtu bodů pálkaře také.

Nemáte rukavice? Ale proč?

Jednou z teorií v popředí, která vysvětluje důvod, proč polaři nenosí rukavice, je správná technika, s níž mají hráči chytat míč. Míč se chytá tak, že se chytí oběma rukama tak, že se přijímá v okamžiku, kdy je dopad vyvolaný míčem nejmenší. Pokud je použita vhodná technika, je chytání kriketového míčku naprosto bezpečné i bez rukavic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2024 Saska Bet