Jak se nazývá kriketová uniforma?

Kriketová uniforma se lidově nazývá kriketové bílé kalhoty nebo flanelky. V dřívějších dobách nosili kriketoví hráči zcela bílý dres z flanelových kalhot. Flanel je měkká tkaná látka, ze které se kriketové dresy vyráběly. Standardní kriketová uniforma se skládala z košile, kalhot a svetru.

Celobílá uniforma byla doporučována z mnoha důvodů. V dávných dobách byl testovací kriket nejvýznamnější disciplínou hry. Jeden testovací zápas trvá pět dní a hraje se v čase, který zahrnuje dopolední a odpolední hodiny. Aby bylo možné čelit slunečnímu žáru, nabízí bílé oblečení mnohem větší odolnost proti horku. Zápasy vysílané televizí byly navíc dříve černobílé. Díky bílé barvě by kriketoví hráči na obrazovce více vynikli.

Po mistrovství světa v roce 1983 získaly zápasy One Day International (ODI) renomé. Brzy se televizory zbarvily, zápasy se hrály v denních i nočních relacích. Mistrovství světa v roce 1992 udalo tón pro zavedení barevného oblečení.

Dnes jsou ve formátu s omezeným počtem hráčů (ODI a T20) kriketové dresy barevné, zatímco při testovacím kriketu jsou stále bílé. Bylo to v prosinci 2000, kdy bylo toto pravidlo přijato jako mandát. Rostoucí potřeba fyzické zátěže ve sportu vedla k tomu, že kriketový flanelový dres obsahuje mnohem více elastického materiálu, takže je pružný a méně náchylný k roztržení.

Termín kriketové bílé kalhoty má nyní význam pouze pro testovací kriketové hráče. Kriketové dresy se proto vhodněji označují jako flanelové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2024 Saska Bet