Největší skandály v oblasti sportovního sázení

Americké sportovní sázkové skandály se datují od roku 1870, kdy se na nich podílela především společnost Louisville Grace z Národní ligy. Praxe, kdy sportovci dostávají peníze, aby se pokusili změnit výsledek zápasu, je nepochybně škodlivá pro jakýkoli sport. Zastánci sázení tvrdí, že bookmakeři jsou první, kdo se díky penězům investovaným do různých zápasů dozví o něčem podezřelém. Tento článek se zabývá případy, kdy hráči dostávali peníze za to, aby změnili výsledek zápasu, nebo případy, kdy se rozhodčí podíleli na zmanipulování zápasů.

White Sox zahodili v roce 1919 světovou baseballovou sérii

Po více než 100 letech se do historie skandálů se sportovními sázkami zapsal tým Black Box, který v roce 1919 uspořádal Světovou sérii. Baseballové sázení bylo v prvních dvou desetiletích 20. století velmi rozšířené. Někdy se jich účastnili i hráči, ale nic nebylo tak otřesné jako podraz, do něhož se v roce 1919 zapojil tým Chicago White Sox. Osm hráčů White Sox údajně buď obdrželo peníze, nebo bylo do sázkového systému zapleteno.

Následně bylo všech osm hráčů shledáno nevinnými v soudním procesu v Chicagu v roce 1921, ale zároveň jim nově jmenovaný baseballový komisař zakázal hrát do konce života. Navzdory četným výzvám k obnovení jejich hráčských práv dostali společně s doživotním zákazem název “Black Sox”.

Světová baseballová série White Sox Throw 1919NFL: Paul Hornung a Alex Karas byli vyloučeni z NFL

Paul Hornung a Alex Karas byli na počátku 60. let 20. století dvěma největšími hvězdami NFL. Komisař ligy Pete Rosell je oba vykázal kvůli obvinění ze sázení, přestože tvrdili, že nikdy nesázeli na zápasy svého týmu. Následné vyšetřování zjistilo, že Hornung uzavíral sázky ve výši až 500 dolarů za zápas a menší částky proti přátelům, zatímco Karasovy sázky se pohybovaly v rozmezí 50 až 100 dolarů.

Práva obou hráčů byla obnovena pro sezónu 1964, ale Hornung ukončil kariéru již po dvou letech a v roce 1986 vstoupil do Síně slávy. Karsas hrál do roku 1970 a poté se věnoval herecké kariéře. Bohužel v roce 2012 zemřel.

NBA: Vnitřní sázky Tima Donaghyho

Tim Donaghy působil v NBA jako rozhodčí v letech 1994 až 2007. Později vyšlo najevo, že měl problémy s hazardními hrami a nashromáždil značné dluhy. FBI začala Donaghyho vyšetřovat a vyšlo najevo, že na základě interních informací sázel v NBA, a to i na zápasy, v nichž působil jako rozhodčí. Následky se pro Tima dostavily rychle. Byl doživotně suspendován. Ještě zajímavější je, že vyšlo najevo, že někteří hráči z jeho okolí dostávali peníze za nápravu výsledků, o které se s ním dělili.

V roce 2007 se přiznal k obvinění ze spiknutí a byl odsouzen k 15 měsícům vězení. Podle soudních dokumentů Donaghy sázel na zápasy NBA od roku 2003.

Vnitřní sázky Tima Donaghyho v NBAVysokoškolský fotbal: schéma Toledo Rockets

Jeden z nedávných skandálů v univerzitní lize se týká fotbalistů a basketbalistů Toleda. Datuje se do roku 2000. V roce 2003 byli do uplácení zapleteni tři hráči Rockets.

Navrátilec Quinton Broussard obdržel od jednoho detroitského hráče 2 000$ v hotovosti za to, že změní výsledek zápasu. Další dva hráči se přiznali k obvinění ze spiknutí a celkem sedm sportovců Rocket dostalo podmínku. Vůdce spiknutí byl za uplácení sportovců odsouzen k šesti letům vězení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2024 Saska Bet